دورسنجی کلاسیک

معدن چیست و بهترین روش های اکتشاف معدن

معدن و روش های اکتشاف آن چیست
معدن چیست
معدن چیست
معدن چیست
معدن چیست

به مکانی گفته می‌شود که در آن انباشتگی قابل توجهی از انواع فلزات و سنگ‌ها که دارای ارزش اقتصادی بالایی هستند، به چشم می‌خورد. در یک تعریف دقیق‌تر، اجتماع و پراکندگی بیش از حد معمول یک کانی در یک سنگ را معدن می‌نامند. معادن عمدتاً به صورت لود، رگه، درز، صخره یا ذخایر پلاسر در درون سنگ‌ها رخنمون پیدا می‌کنند.

معدنکاری یا برداشت کانی‌ها، به عمل استخراج کانی‌های ارزشمند یا دیگر مواد از زمین و معمولاً از معادن گفته می‌شود. موادی که از این کانسار‌ها به‌دست می‌آید شامل فلزات، زغال‌سنگ، شیل نفتی، سنگ‌های قیمتی، الماس، سنگ آهک، سنگ نمک، طلا، نقره، پتاس، شن، خاک رس و موادی از این دست می‌شود.

استخراج سنگ و فلز از زمان‌های پیش از تاریخ توسط انسان انجام می‌شد. فرآیند‌های معدن‌کاری امروزی شامل جستجوی بدنه معادن، تجزیه و تحلیل ظرفیت سودآوری یک معدن پیدا شده، استخراج مواد مورد نظر و احیای نهایی زمین پس از بسته شدن معدن است.

عملیات استخراج، هم در طول دوره فعالیت معدن و هم پس از بسته شدن آن، معمولاً بر روی محیط زیست اثرات مخربی به‌جا می‌گذارد. از این رو، بیشتر کشور‌های جهان مقرراتی را برای کاهش این تأثیرات منفی تصویب کرده‌اند. موضوع ایمنی کار نیز، مدت‌های طولانی است که نگران‌کننده است و شیوه‌های نوین بهبود چشمگیری در زمینه ایمنی در معادن به دنبال داشته‌است.

چه فلزاتی از معادن استخراج می‌شود

موادی که معادن به‌دست می‌آید شامل فلز‌های پایه، فلز‌های قیمتی، آهن، اورانیوم، زغال‌سنگ، الماس، آهک، نمک، پوتاس و موادی از این دست می‌شود. هر گونه موادی که نمی‌توان آن را از راه کشاورزی یا ساخت مصنوعی در آزمایشگاه و کارخانه به‌دست آورد، معمولاً از راه معدن‌کاری به‌دست می‌آید. استخراج معادن با توجه به فاکتور‌های بسیاری، نظیر شرایط اقتصادی و فنی و قابلیت دسترسی به کانسار و… به دو صورت کلی روباز و زیرزمینی انجام می‌گیرد.

انواع معدن

انواع معدن را می‌توان از حیث نحوه بهره برداری و استخراج به این صورت نام برد:

 1. معادن زیر زمینی
 2. معادن روباز
 3. معادن پلاسری

در ادامه توضیحی در مورد بعضی از معادن و روش اکتشاف معدن را خواهیم داد.

معدن طلا

خرید معدن طلا و سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند یکی از پرسودترین تجارت‌ها باشد. کشور ما از جمله کشور‌هایی در جهان به شمار می‌آید که دارای معدن طلای بسیاری است. اگرچه بسیاری از این معادن طلا هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند، اما می‌توان‌ امید داشت که با استفاده از آن‌ها ایران به یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان طلا در جهان تبدیل شود. معادن طلای ایران در استان‌های مختلفی پراکنده شده‌اند. برپایه جداول آماری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، کل ذخایر طلای معدنی شناخته شده در کشور حدود ۳۰۰ تن برآورد شده است.

ایران رتبه ۵۷ تولید طلا در رده جهانی را در اختیار دارد. براساس گزارش‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت نزدیک به ۱۵ معدن طلا در ایران وجود دارد که از این تعداد ۱۲ عدد از آن‌ها فعال و ۳ معدن غیرفعال می‌باشند. بزرگترین معدن طلای ایران، معدن طلای زرشوران بوده که در ۳۵ کیلومتری شهرستان تکاب و ۱۵ کیلومتری مجموعه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تخت سلیمان واقع شده است. پس از آن معدن طلای آق‌دره به عنوان دومین معدن طلای کشور در ۳۰ کیلومتری شهرستان تکاب واقع شده است. این معدن از نوع سطحی می‌باشد و دارای عیار طلای 5/1 گرم بر تن است.

معدن مس

از نظر ذخایر معدنی و فلزات، به‌خصوص مس به سختی امکان دارد که بتوان کشور دیگری در دنیا را با ایران سنجید. تقریباً در هر ناحیه‌ای از ایران یک معدن مس در حال بهره‌برداری است. حتی در دامنه شمالی کوه البرز تعداد این معادن، به بیست عدد می‌رسد. تقریباً به همین تعداد معدن نیز در قزوین وجود دارد. 

معدن مس سرچشمه در ۵۰ کیلومتری رفسنجان و در ناحیه مرکزی رشته کوه زاگرس قرار واقع شده است و یکی از بزرگترین مجتمع‌های صنعتی معدنی جهان محسوب شده و همچنین بزرگ‌ترین تولیدکننده مس ایران نیز می‌باشد. ذخیره زمین‌شناسی این معدن نزدیک به یک میلیارد و دویست میلیون تن سنگ سولفوری با عیار متوسط ۰/۷ درصد برآورد شده است. معدن مس سرچشمه از منظر زمین‌شناسی بر روی کمربند جهانی مس قرار گرفته و پهنه گسترش آن از جنوب شرقی تا شمال غربی به صورت یک محدوده بیضوی با ابعاد ۲۳۰۰×۱۲۰۰ متر و ژرفای ۱۶۱۲ متر می‌باشد. این معدن یکی از بزرگترین معادن روباز جهان به‌شمار می‌رود و ذخیره زمین‌شناسی آن، بالغ بر یک میلیارد و دویست و بیست میلیون تن سنگ سولفوری با عیار متوسط 0/7 درصد برآورد شده‌است.

برای مطالعه بیشتر در مورد مس و روش اکتشاف مس مقالۀ زیر را مطالعه کنید.

معدن نمک

ایران دارای طبیعتی بی‌نظیر و جاذبه‌های طبیعی بسیاری است که از جمله آن‌ها می‌توان به معادن فراوان نمک آن اشاره کرد. از جمله استان‌هایی که معادن فراوان نمک و گچ دارد استان سمنان است که ۲۷ معدن نمک دارد که مهم‌ترین آن در گرمسار است. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی و طبیعی سمنان که در فاصله ۱۳۲ کیلومتری سمنان قرار دارد معدن نمک گرمسار است، این معدن نمک دارای زیبایی منحصربه‌فرد و ظاهری متفاوت است و همین باعث شده تا به عنوان زیباترین معدن نمک جهان شناخته شود، هم‌چنین از قدیمی‌ترین معادن نمک ایران است.

معادن نمک دارای زیبای منحصربه‌فرد و متفاوت نسبت به سایر جاذبه‌های دیدنی هستند و بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست.

معدن سنگ

معدن سنگ (Quarry) به جایی گفته می‌شود که در آن سنگ قواره، سنگ، سنگدانه، سنگ لاشه، ماسه، شن یا سنگ لوح از زمین استخراج می‌شود. معدن سنگ همانند معدن روباز است که انواع کانی از آن استخراج می‌شود. تنها تفاوت جزئی میان این دو در این است که به معادن روبازی که مواد و مصالح ساختمانی و سنگ قواره تولید می‌کنند، معدن سنگ گفته می‌شود.
واژه معدن سنگ برای معادن سنگ زیرزمینی نیز به‌کار می‌رود.

معدن زغال سنگ

معدنکاری زغال سنگ فرآیند استخراج زغال‌سنگ از زمین است. ارزش زغال سنگ در محتوای انرژی آن است، و از دهه ۱۸۸۰، به‌طور گسترده برای تولید الکتریسیته از آن استفاده شده است. صنایع فولاد و سیمان برای استخراج آهن از سنگ آهن و برای سیمان از زغال سنگ به عنوان سوخت استفاده می‌کنند.

در سال‌های اخیر معدنکاری زغال سنگ، نسبت به روز‌های اولیهٔ آن که افراد تونل‌زده، حفاری کرده و به‌طور دستی زغال را در گاری حمل می‌کردند. بسیار توسعه یافته، و از معدن‌های سطحی و دیوار بلند استفاده می‌شود. معدنکاری در این مقیاس نیازمند درگلاین، کامیون، کانوایر، جک (ابزار) است.

یکی از مهمترین و بزرگترین معادن زغال سنگ شناخته‌ شده در ایران، معادن زغال‌سنگ طبس در استان خراسان‌جنوبی است. ۵۵ درصد از ذخایر شناخته‌ شده زغال‌سنگ ایران، در منطقه طبس قرار گرفته است. این معادن سهم قابل‌ توجهی از اشتغال‌زایی در منطقه را تشکیل داده و برای بیش از ۴۱۰۰ نفر شغل ایجاد کرده‌اند.

معدن فیروزه

فیروزه عمدتاً در سنگ‌های آتشفشانی که توده‌های نفوذی یا نیمه عمیق در آن‌ها نفوذ نموده، یافت می‌گردد. سن احتمالی نهشت و تشکیل ذخایر فیروزه ایران را ائوسن فوقانی تا الیگوسن تحتانی تخمین می‌زنند. مهمترین معادن فیروزه ایران شامل کانسار فیروزه نیشابور، کانسار فیروزه باغو (دامغان)، الله آباد و یخ آباد (کاشمر)‌ اندیس فیروزه عبدالله گیو، ‌اندیس فیروزه علی آباد تفت و کانسار‌های مس چاه فیروزه (شهر بابک) و می‌دوک هستند.

همچنین اثراتی از فیروزه در نینگان، کوه‌های زبر کوه سرهنگی، عشق آباد طبس، قلعه وزیری بصیران، چاه ابراهیم زهرا، کانسار مس سرچشمه، کوه‌های جبال بارز و ساوه، شناسایی شده است. در ایران افزون بر معدن فیروزه نیشابور که مهمترین معدن فیروزه کشور بوده و در سطح جهانی نیز به دلیل کیفیت عالی آن مشهور است، معادن فیروزه دیگری نیز وجود دارد. اما به علت کمی مقدار و عدم مرغوبیت، فیروزه حاصل از آن بهره‌برداری نمی‌شود. که از این میان می‌توان به معادن فیروزه طبس، کاشمر و قوچان اشاره کرد که محصول آن‌ها عمدتاً به رنگ آبی فیروزه‌ای نیست، بلکه سبز رنگ بوده و ارزش زیادی نداشته و برای ساخت‌ اشیا، ظروف تزئینی و مجسمه حیوانات کاربرد دارد.

اکتشاف معدن

اولین مرحله بهره‌برداری از معادن، اکتشاف و یا به عبارتی یافتن محل استخراج مادۀ معدنی است. اکتشاف معدن (Mine Exploration) فرآیند جستجوی شواهدی از هرگونه کانی‌سازی و منابع و ذخایر ارزشمند از نظر اقتصادی و تجاری با به کارگیری علوم، فنون و روش‌های مختلف در روی زمین یا زیرزمین است.

روش‌های اکتشاف معدن

اکتشاف معدن شامل عملیات مختلفی می‌شود مانند:

مطالعات دفتری اکتشاف معدن

اولین مرحلۀ هر عملیات اکتشافی، جمع‌آوری و بررسی داده‌های دفتری است. گزارشات زمین‌شناسی و اکتشافی، نقشه‌های زمین‌شناسی با مقیاس‌های مختلف تصاویر هوایی و ماهواره‌ای، سنجش‌های هوابرد ژئوفیزیک، ژئوشیمی و… راه‌های مناسبی برای شروع کار هستند.

در بسیاری از کشور‌های جهان از جمله ایران سازمان‌های مختلفی همچون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدن و دیگر سازمان‌ها بخشی از بررسی‌های فوق و همچنین پی‌جویی‌های اولیه را انجام داده و نتایج حاصل از آن‌ها را به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می‌دهند؛ چرا که دولت‌ها معمولاً از فعالیت‌های بزرگ مقیاس اقتصادی استقبال می‌کنند.

بسته به قوانین هر کشور پروژه‌های معدنی می‌توانند هم در زمین‌های دولتی و هم در زمین‌های خصوصی اجرا شوند. همچنین گاهی ممکن است برای برخی نواحی خاص محدودیت‌هایی وجود داشته باشد. مناطق نظامی، محدوده‌های حفاظت شدۀ محیط زیست و …  بنابراین پیش از شروع هرگونه عملیات پی‌جویی و اکتشاف معدن، بایستی از این موارد اطمینان حاصل کرد.

پی جویی اکتشافی
پی جویی اکتشافی
پی‌جویی اکتشافی
پی‌جویی اکتشافی

پی‌جویی اکتشافی

بعد از مطالعات دفتری صورت گرفته برای کسب اطلاعات مقدماتی به صورت میدانی، پی جویی صورت می‌گیرد که در صورت رضایت بخش بودن نتایج آن، مرحله بعد یعنی اکتشاف معدن انجام می‌شود.

هدف اصلی پی‌جویی، جستجو و تعیین محل یک آنومالی با مختصات یک کانسار کانی است. در حقیقت هدف اصلی پی‌جویی، یافتن اولین پازل اکتشاف است.

پی‌جویی زمین‌شناسی

به کارگیری علم پیدایش و تشکیل کانسار، کانی، نقشه‌برداری ساختمانی، تجزیه و تحلیل‌های کانی‌شناسی و سنگ‌شناسی در کشف، تشخیص و ارزیابی پیگردهای کانی نقش دارد. پی‌جویی زمین‌شناسی به منظور جستجوی کانی، شامل بررسی ویژگی‌های زایشی منطقه هدف، جمع‌آوری داده‌‌‌های بدست آمده در جریان هر یک از مراحل ‌‌‌‌پی‌جویی و اکتشاف معدن، نقشه‌برداری، مطالعات دگرسانی و زون بندی، پیمایش گمانه‌‌‌ها و مغزه‌ها و تفسیر داده‌‌‌های ‌‌‌‌زمین‌شناسی، جمع آوری می‌شود، و برای یکپارچه و هم سنخ کردن کلیه اطلاعات دیگر جهت هدایت جستجوی کانسار و ارزیابی آن استفاده ‌‌‌‌می‌شود.

پی‌جویی ژئوفیزیکی معدن چیست

در پی‌جویی‌های ژئوفیزیکی، تغییراتی را در شرایط زمین‌شناسی که ممکن است ناشی از وجود کانسار‌های کانی اقتصادی باشد، از فاصله‌ای مشخص کشف می‌کنند. به عبارتی دیگر پی‌جویی ژئوفیزیکی کشف تغییرات شرایط زمین‌شناسی ناشی از وجود کانسار کانسنگ و اندازه‌گیری خواص فیزیکی زمین است. که با استفاده از ابزار‌های بسیار حساس تغییرات خواص فیزیکی زمین (ناهنجاری‌ها) انداره‌گیری می‌شوند‌.

اکتشاف ژئوشیمیایی

ژئوشیمی روشی جدید‌تر از ژئوفیزیک است. پی‌جویی ژئوشیمیایی تعیین‌کننده تغییرات جزئی ناشی از وجود ماده معدنی (معمولاً فلزی) در نزدیکی محل پی‌جویی است، این تغییرات توسط بررسی ترکیب شیمیایی نمونه‌هایی از آب، هوا، خاک و گیاهان مشخص می‌شود. نکته حائز اهمیت این است که کشف معدن اولیه ماده معدنی به وسیله روش ژئوشیمی تنها مقدمه‌ای بر کشف مستقیم از طریق پی‌جویی زمین‌شناسی یا پی‌جویی ژئوفیزیکی خواهد بود.

مراحل اکتشاف معدن چیست

مراحل اکتشاف معدن در ادامه مرحله پی‌جویی قرار دارد که هدف آن تعیین حدود و ارزیابی پی‌جویی‌هاست. در اکتشاف، شکل هندسی، گستره و ارزش یک کانسار را با استفاده از تکنیک‌هایی مشابه پی‌جویی ولی با دقت بیشتری تعیین می‌شود. اکتشاف معدن خود شامل روش‌ها و تکنیک‌های زیر می‌باشد:

به طور کلی مراحل پیشرفت در اکتشاف معدن را می‌توان به این صورت بیان کرد:

 • نواحی تعیین شده بر اساس روش پی‌جویی از طریق تکنیک‌های اکتشافی کاملاً مشخص می‌شوند.
 • به صورت بخشی و همچنین در کل منطقه مشخص شده، نمونه‌برداری انجام شده و نمونه‌ها تجزیه می‌شوند.
 • تناژ و عیار را از طریق اطلاعات به دست آمده از نمونه‌ها تعیین و با استفاده از تناژ و عیار برآورد شده درآمد حاصل را محاسبه کرده تا در نهایت مقدمات انجام مطالعات امکان‌سنجی معدنی فراهم شود.

اکتشاف معدن با ماهواره

امروزه برای کاهش هزینه‌ها در کشف معادن از سنجش از دور (اکتشاف معدن با ماهواره) به عنوان روشی جدید استفاده می‌شود. در این نوع اکتشاف، اجسام، اراضی و یا پدیده‌های مختلف با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای از راه دور و بدون تماس برای کسب اطلاعات مورد بررسی قرار می‌گیرد. از دورسنجی می‌توان در برخی از مکان‌ها که امکان دسترسی انسان به آن نقاط سخت و دشوار است و دارای توپوگرافی خشن می‌باشد، استفاده نمود. بزرگترین مزیت دورسنجی این است كه محصول نهایی آن معمولاً تصویری است از سطح زمین كه می‌توان آن را تجسم كرد و یا تصویر كرد.

یکی از اصلی‌ترین ابزار‌ها در اکتشاف معدن با ماهواره، تصاویر ماهواره‌ای و عکس‌های هوایی می‌باشد که هر کدام مزیت‌های خاص خودش را در این اکتشاف به همراه دارد در ادامه به مزایای استفاده تصاویر ماهواره‌ای در اکتشاف معدن با ماهواره می‌پردازیم.

مزایای استفاده از تصاویر ماهواره‌ای در اکتشاف معدن با ماهواره:

دستگاه های اکتشاف
دستگاه های اکتشاف
دستگاه های اکتشاف معدن
دستگاه های اکتشاف معدن

دستگاه‌های اکتشاف معدن

کار‌های میدانی زیادی در کشور‌های در حال توسعه و مناطق دور افتاده برای اکتشاف معدن و خدمات معدنی در حال حاضر انجام می‌شود. تقاضا برای مواد خام و سنگ معدن در سال‌های اخیر افزایش یافته است. برای کسانی که در این صنعت کار می‌کنند، مراحل اکتشاف معدن شامل به کارگیری ابزار و تجهیزاتی است که مخصوص زمین‌شناسان اکتشاف معدنی، معدنچیان، نقشه برداران و محققان در مقیاس بزرگ است. برخی از دستگاه‌های اکتشاف معدن عبارتند از:

روش‌های نوین اکتشاف معدن

اكتشاف بنیان و اساس فعالیت‌های معدنی است و میزان سرمایه‌گذاری در بخش اكتشاف تعیین كننده تعداد ذخایر و معادن در آینده است. معدنکاری از جمله فعالیت‌هایی است كه علاوه بر رونق اقتصادی كشور باعث اشتغال‌زایی در نواحی دور افتاده می‌شود. در سه دهه گذشته هزینه كشف ذخایر به نحو چشمگیری افزایش یافته، ابعاد ذخایر كشف شده در نواحی شناخته شده كاهش پیدا كرده و تعادل مناسب بین ریسک و فرصت اكتشافی محدود شده است. 

ناتوانی در تشخیص ذخایر پوشیده و پنهان سدی در مقابل موفقیت‌های اكتشافی است. با در نظر گرفتن عوامل مؤثر در اكتشافات معدنی نظیر زمین‌شناسی، ژئوشیمی، ژئوفیزیکی، ژئومتیکس و حفاری در سه دهه اخیر تحولات چشمگیری رخ داده است.

زمین شناسی

در بخش زمین شناسی تهیه نقشه‌های زمین شناسی ناحیه‌ای با دقت بالا و استفاده از روش‌های تجزيه شیمیايی و ايزوتوپی به منظور تعیین ارتباط بین كانی‌سازی و تحولات زمین‌شناسی در مقیاس منطقه‌ای، تهیه نقشه‌های زمین شناسی موضوعی، تهیه نقشه‌های زمین شناسی منطقه‌ای با دقت بالا، بکارگیری مطالعات ماگماتیزم، متامورفیسم، حوضه‌های رسوبی، تکتونیک و زمین شناسی ساختمانی توسط متخصصان با اهداف اكتشافی به صورت ديجیتال و سه بعدی باعث افزايش دقت و كاهش زمان و هزينه شده است. استفاده از دستگاه فلورسنس اشعه ايکس و پراش اشعه ايکس قابل حمل موفقیت و موثر بودن مطالعات زمین شناسی اكتشافی را افزايش داده است.

ژئوفیزیک

روش‌های ژئوفیزيکي سريع و مقرون به صرفه نظیر GyroLAG ,LiDAR ,SkyTEM و روش‌های ژئوفیزيکی درون چاهی بخش ديگری از تحولات فناوری در ژئوفیزيک اكتشافی است.

ژئوشیمی

در اكتشافات ژئوشیمیايی امکان تجزيه با دقت میلی‌گرم در تن، روش‌های تخريب متفاوت نمونه‌های ژئوشیمیايی، كاهش زمان تجزيه و در مواردی امکان استفاده از دستگاه‌های تجزيه قابل حمل و امکان تعبیر و تفسیر سريع داده‌ها به كمک نرم‌افزارهای تخصصی و به اشتراک‌گذاری سريع نتايج تاثیر زيادی در موفقیت‌های اكتشافی جديد به‌ويژه در نواحی دور افتاده داشته است.

حفاری

امکان استفاده از روش‌های حفاری هدايت شونده، ماشین آلات حفاری كه امکان اجرای حفريات سطحی و عمقی را همزمان داشته و امکان جابجايی سريع دارند. باعث كاهش زمان در مرحله حفريات اكتشافی شده است.

توسعه حفاری‌های سونیک برای اكتشاف در مناطق سست و تحکیم نیافته، تحول جديد در حفاری‌های اكتشافی است. لاگینگ ديجیتال، تجزيه شیمیايی كُرها در محل و اخیرا به بازار آمدن دستگاه حفاری مجهز به تجزيه شیمیايی همزمان و پیوسته نمونه‌های مغزه تحول تکنولوژيکی ديگری به منظور كاهش زمان و هزينه‌های حفاری است.

مشکلات اکتشاف هوشمند معدن

توسعه فناوری ‌های اكتشافی و امکان استفاده از روش‌های ساده و سريع باعث بروز مشکلات نیز شده است كه مهمترين آن داده‌هايی است كه با واقعیت‌های زمین‌شناسی و معدنی تطبیق ندارند. علاوه بر آن تفاوت فرمت داده‌ها و نتايج از مواردی است كه وقت زيادی را از متخصصین اكتشاف به خود اختصاص داده است. كاهش تعداد و افراد تیم‌های اكتشافی با تجربه میدانی يکی از چالش‌های جديد بخش اكتشافات معدنی در مقیاس جهانی است. اين فناوری‌ها بدون متخصصین با تجربه میدانی، اكتشافی و استراتژيک تاثیر لازم را نخواهند داشت.

در نهایت نگاهی داشته باشیم به جدیدترین پیشرفت‌هایی که در زمینه معدن حاصل شده و توانسته مسیری سبز را برای کاشفان ایجاد نماید تا هر روز به منابع جدیدتری دست یابند.

فناوری‌های داده‌های مکانی

پیشرفت در زمینه تجسم داده‌های مکانی یکی از مواردی است که این روزها بسیار به کمک معادن آمده اند و داد‌ه‌های مختلف و مفیدی را در اختیار کاشفان قرار می‌دهد. برخی از موارد به قرار زیر است:

 • مدل‌های سه بعدی
 • واقعیت مجازی
 • واقعیت افزوده

سیستم اطلاعات جغرافیایی

این سیستم که به صورت اختصاری با نام GIS شناخته می‌شود امکان نگاهی عمیق‌تر به شکل جغرافیایی منطقه و تاثیر آن بر محیط پیرامون را می‌دهد.

هوش مصنوعی و اکتشاف هوشمند معدن

هوش مصنوعی در صنعت معدن می‌تواند روزانه اطلاعات کامل و دقیق را تنها در نصف زمانی که پیش از این صرف می‌شد بدست آورده و ارائه دهند. در ۸ سال گذشته خودروهای خودران پیشرفت قابل توجهی برای عملیات‌های حفاری، عبور از تونل‌های باریک و … داشته‌اند. در حال حاضر سیستم‌های حفاری و اکتشافاتی، ساده‌سازی شدند به طوری که تنها یک کاربر می‌تواند یک حفره عمیق را ایجاد کند.

گام‌های هوشمندسازی به قرار زیر است:

یکپارچه‌سازی اطلاعات

جمع‌آوری و اتصال اطلاعات از بخش‌های مختلف معادن باعث می‌گردند تا دید یکپارچه و منسجم‌تری نسبت به عملکرد و وضعیت موجود به وجود آید. این به نوبه خود گامی بزرگی در هوشمندسازی معادن می‌باشد.

اینترنت اشیا و مکانیزاسیون

به منظور حذف خطاهای انسانی از (IOT) یا اینترنت اشیا در مرحله دوم استفاده می‌گردد. اتوماسیون فرآیندهای اصلی منبع ارزشی است که اغلب در صنایع نادیده گرفته می‌شود. با استفاده از اتوماسیون دقت کارها را بالا برده و از خطا جلوگیری می‌کند.

مراکز یکپارچه کنترل عملیات از راه دور (IROC)

دیجیتالی شدن فناوری اطلاعات (IT) و فناوری قطعات متصل به شبکه (OT) را ادغام می‌کند و فرصتی را برای متمرکز کردن عملکردهای نظارت و کنترل همه فرآیندها و عملیات استخراج در یک مکان فیزیکی ایجاد می‌کند.

دستگاه‌های پیشرفته

روش‌‌های سریع برای انجام آنالیز‌های شیمیایی؛ از مدت‌‌ها قبل، دستگاه (XRF) قابل حمل یکی از ابزار‌های اندازه‌گیری سریع و ارزان عیار عناصر محسوب می‌شد و عمدتا در کمپ‌‌های صحرایی زمین شناسی مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه علاوه بر اینکه کیفیت این دستگاه‌‌ها به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است با اضافه شدن انواع دوربین‌ها، محدودکننده‌‌های پرتویی، امکان تبادل بی‌سیم اطلاعات و جی پی اس اهمیت کاربردی آن‌ها بیشتر شده است. حسن این دستگاه‌ها در این است که می‌توانند خیلی سریع و ارزان نمونه‌‌های پرعیارتر را از نمونه‌های کم عیارتر جدا کنند.

تیم زمین هوش با استفاده از هوش مصنوعی توسعه داده شده، به کشف ذخایر پنهان و پر پتانسیل معدنی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای (اکتشاف معدن با ماهواره) در معادن و محدوده‌های معدنی می‌پردازد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با شماره‌ زیر در ارتباط باشید.

برای دانلود PDF مقاله معدن چیست فرم زیر را پر کنید

معدن چیست و روش های اکتشاف معدن

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

نام کامل*
لطفاً به زبان فارسی تایپ شود
لطفاً به زبان انگلیسی تایپ شود

rahmankhah

مهندس انیس رحمن خواه

کارشناس تولید محتوا

مقالات مرتبط

چقدر این مقاله مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز 4.9 / 5. تعداد آرا: 71

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهید

متاسفیم که این مقاله برای شما مفید نبود!

اجازه دهید این مقاله را بهتر کنیم!

به من بگویید چگونه می‌توانم این مقاله را بهبود بخشم؟

الهه شکرشکن
الهه شکرشکن

1 نظر در “معدن چیست و بهترین روش های اکتشاف معدن

 1. آواتار مراد یاوری کارشناس ارشد زمین شناسی . مراد یاوری کارشناس ارشد زمین شناسی . گفت:

  با درود .بسیارعالی است در توسعه علم زمین شناسی ومعدن بسیار مفید می باشد .از زحمات مولفین ودست اندرکاران تشکر میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *